Bezpłatny projekt wraz z dojazdem
Wyślij zapytanie
+48 604 503 833
+48 690 660 251

Fotowoltaika - co to jest?

Fotowoltaika – co to jest?

Historia fotowoltaiki sięga 1839 r., kiedy to francuski fizyk A. E. Becquerel odkrył tzw. efekt fotowoltaiczny, czyli zjawisko konwersji światła i energii elektrycznej. Na przestrzeni lat proces ten był udoskonalany przez wielu uczonych. W efekcie w 1954 r. powstał pierwszy moduł fotowoltaiczny. Czym właściwie jest fotowoltaika i do czego służą panele słoneczne?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to zjawisko, które polega na bezpośrednim przekształceniu światła słonecznego w energię elektryczną. Niektóre materiały, takie jak krzem, pochłaniają fotony światła, jednocześnie uwalniając wolne elektrony. Wychwycenie tych elektronów pozwala uzyskać prąd elektryczny. Tak w skrócie można opisać działanie instalacji fotowoltaicznej, która redefiniuje spojrzenie na pozyskiwanie energii elektrycznej.

Popularność fotowoltaiki

Obecnie liczba instalacji fotowoltaicznych rośnie z roku na rok. Ich montażem zainteresowani są nie tylko inwestorzy prywatni, ale i przedsiębiorcy oraz instytucje publiczne. Niezależnie bowiem od sektora panele słoneczne dają wymierne rezultaty – zdecydowanie obniżają koszty energii elektrycznej oraz są ekologiczne. Wiele jednak zależy od sprawności działania systemu.

Czy niewykorzystana energia przepada?

Mamy dobrą wiadomość. Oczywiście, że nie!

Przeciętny dom jednorodzinny zużywa około 20% energii własnej w celach bieżącej konsumpcji, więc aż 4/5 trafia do sieci. Natomiast zakład energetyczny "oddaje" nam przechowywaną energię elektryczną w momencie zwiększonej konsumpcji. Rozliczenie energii wytworzonej a tej odebranej odbywa się raz w roku.

Główne elementy instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna to rozbudowany system, w skład którego wchodzi wiele elementów. To właśnie dlatego jej montaż i serwis warto zlecić specjalistom. Pozwoli to uniknąć późniejszych problemów. Wśród najważniejszych elementów systemu wymienić można:

PANELE FOTOWOLTAICZNE

Stanowią najważniejszą, a zarazem najbardziej kosztowną część instalacji. To właśnie one przekształcają promienie słoneczne w energię elektryczną. Mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z krzemu i związków półprzewodnikowych. Najczęściej montuje się je na dachu budynku lub na gruncie

INWERTER

To kolejny istotny element instalacji fotowoltaicznej. Przekształca on prąd stały na prąd zmienny, którego potrzebujemy, by móc zasilać urządzenia elektryczne w budynku. Nowoczesne inwertery są wyposażone w moduł Wi-Fi, który pozwala monitorować uzyski energii w aplikacji mobilnej lub na stronie www

OKABLOWANIE I ZABEZPIECZENIA

Bez tych elementów prawidłowe i bezpieczne działanie instalacji fotowoltaicznej nie byłoby możliwe. Okablowanie składa się z części stałoprądowej, która łączy panele słoneczne z falownikiem, oraz części zmiennoprądowej znajdującej się pomiędzy falownikiem a rozdzielnią. To właśnie w tej ostatniej znajdują się bezpieczniki

SYSTEM MONTAŻOWY

Odpowiada on za optymalne przymocowanie ogniw oraz ich wentylację. Jego rodzaj dobiera się do miejsca instalacji (grunt, dach), a w przypadku dachu także względem rodzaju jego pokrycia i stopnia nachylenia.

Copyright reserved for HG Elektro 2020. Developed by R5 studio. Polityka prywatności

Bądźmy w kontakcie!

HG Elektro sp z o.o.
ul. Wojskowa 6/A6
60-792 Poznań

Zadzwoń:
604 503 833
571 802 490

Napisz:
kontakt@hgsolar.pl

Jesteśmy certyfikowanym instalatorem firmy Enexon